piątek, 16 marca 2012

Badanie - Profil polskiego gracza konsolowego - Wyniki ankiety

Troszkę czasu mi to zajęło, niemniej mogę już śmiało przedstawić wszystkie wyniki wraz z moim komentarzem. Posłużą mi one do napisania pracy magisterskiej poruszającej tematykę gier konsolowych. Dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w badaniu, były cierpliwe, wspierały mnie oraz mobilizowały do przeprowadzenia badania i jego zakończenia. Z wyszczególnieniem chciałem podziękować Maciejowi Mechlińskiemu za jego pomysły i inspiracje! Maciej, jestem ogromnie wdzięczny!

Tytułem wstępu.
Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej, do której link, opublikowałem na 26 forach o tematyce gier konsolowych. W porównaniu do ostatniego badania, nie wyznaczyłem sobie określonego klucza doboru for, a porozsyłałem ją wszędzie tam gdzie miałem dostęp. Pomijałem jedynie bardzo małe fora. Ankieta została również rozesłana za pomocą mojego profilu na portalu Facebook, a także dzięki uprzejmości moich respondentów, również innymi ścieżkami, których sam nie jestem w stanie zliczyć. Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to tym wszystkim, którzy zaangażowali się w rozsyłanie ankiety po swoich znajomych! Byłem zachwycony, jak społeczność graczy potrafi zjednoczyć się w celu woluntarystycznej pomocy drugiej osobie. Naprawdę Wam dziękuję!

W badaniu wzięło udział 946 respondentów, co jest na tyle ciekawe, iż ponownie ankieta była dostępna w Internecie zaledwie przez tydzień. Byłem zdumiony prędkością jej wypełniania o czym nie ośmieliłem informować na swoim kanale Facebook. Niemniej taki wynik ponownie pokazuje po pierwsze, na bardzo duże zainteresowanie tego typu badaniami przez respondentów w Polsce, po drugie na wielką niszę, której nie poświęca się dużej uwagi. Moja analiza jest kolejny raz próbą zmienienia tego stanu rzeczy.

Wyniki przeprowadzonej ankiety:

1. Posiadana konsola
Połowa wśród respondentów posiada konsolę PlayStation 3 (51%), natomiast zaraz za nią znajduje się konsola Xbox 360, która jest w posiadaniu 46% ankietowanych. Bardzo wysoko znalazły się również inne konsole marki PlayStation jak PlayStation 2 (34%) i PlayStation Portable (32%). Najniżej wśród producentów konsol znajdują się konsole marki Nintendo, jednak można to wytłumaczyć póki co słabo rozwiniętą kwestią wydawania gier na konsole Nintendo, na naszym polskim rynku. Co jednak warte odnotowania, 11% respondentów posiada konsolę 3DS, która miała premierę w Europie 25 marca ubiegłego roku.



2. Ulubiony gatunek gier
Najwięcej respondentów wskazało na gry akcji (66%) i strzelaniny (61%) jako ulubione gatunki gier. Taki wynik jest dla mnie potwierdzeniem tezy, która głosi, że gry konsolowe służą respondentom głównie do rozrywki. W dalszej kolejności, ale również wysoko, znajdują się gry RPG (54%) oraz gry przygodowe (52%). Co ciekawe obecnie najmniejszym zainteresowaniem wśród respondentów cechują się gry z gatunku muzycznych (16%) co jest odzwierciedleniem widocznego spadku popytu tego typu grami na rynku gier. Drugim najmniej popularnym gatunkiem są wszelkiego rodzaju symulatory (15%). Tłumaczyć to należy tym, że tego typu gry nie są domeną gier konsolowych, a gier komputerowych. Ten podział na „gatunkowość” w bardzo interesujący sposób oddaje specyfikę rynku gier konsolowych i tą różnorodność w stosunku do gier komputerowych. Przykład z nikłym zainteresowaniem symulatorami, a największym zainteresowaniem grami akcji, jest tego największym dowodem. Co też ciekawe, w powyższym ujęciu zostaje obalony kolejny stereotyp mówiący, że gry z gatunku strzelanin, są najbardziej popularne na komputerach. Z pewnością są również domeną grania na komputerze, ale coraz wyżej plasują się w hierarchii atrakcyjności osób sięgających po gry konsolowe.



3. Czas w tygodniu poświęcany na granie
Muszę przyznać, że są to chyba najciekawsze dane, jakie udało mi się uzyskać z tej ankiety. Choć jak się później dowiedziałem, było to najtrudniejsze z pytań, z którym respondenci mieli największy problem. Najwięcej osób (24%) poświęca w tygodniu od 6 do 10 godzin na granie. Jest to ok. 1 godziny i 15 minut na dzień. Sporo bo aż 19% respondentów na granie poświęca od 1 do 5 godzin w tygodniu. Porównywalnie tyle (18,7%) poświęca z kolei od 11 do 15 godzin. Są też osoby (6,6%), które spędzają ponad 30 godzin tygodniowo przy grach konsolowych, ale jest również odsetek osób (2,9%), które gra bardzo rzadko, poniżej godziny w tygodniu. W jaki sposób w wyniku tak różnorakich danych ocenić „czasochłonność” sięgania po gry konsolowe? Temu zagadnieniu przyglądam się bliżej w wywiadach i być może po obronieniu pracy magisterskiej, jeżeli byłoby takie zainteresowanie, podzielę się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.



4. Stosunek do konsol
W tym pytaniu spróbowałem wskazać, jaki stosunek do konsol mają respondenci mojego badania. Ku mojemu zaskoczeniu tylko niespełna połowa respondentów udzielających się na forach tematycznych to osoby uważające się za fanów konsol (45%), traktujących gry konsolowe jako swoje hobby. Jest to dla mnie na tyle ciekawe, ponieważ spotykałem się z wieloma opiniami głoszącymi, że na tego typu forach będę miał dostęp głównie do "fanatyków" gier, a jak się okazuje, fani konsol nie są nawet przeważającą grupą. Zdecydowana większość respondentów uważa, że gry konsolowe służą im głównie dla potrzeb rozrywki (65%) oraz relaksu (55%). Spory odsetek respondentów korzysta z gier w towarzystwie znajomych (29%). Bardzo mało osób gra sporadycznie (6%), a tylko 1% nie przepada za grami konsolowymi – co można tłumaczyć np. otrzymaniem konsoli do gier w formie prezentu.


5. Typ osobowości
Ciężko jest jednoznacznie opisać jakimi typami osobowości są gracze konsolowi. W kafeterii odpowiedzi na owe pytanie dałem możliwość wyboru postawy ekstrawertycznej (19%), introwertycznej (21%) i jak to sobie pozwoliłem kolokwialnie ująć pomiędzy „tym a tym”. Ostatnią odpowiedź wskazało aż 60% respondentów. Oba pojęcia w postawionym pytaniu wyjaśniłem odwołując się do cyfrowego wydania słownika języka polskiego. Uważam z jednej strony, że w przypadku ekstrawertyczności, zazwyczaj takie osoby bez wahania zaznaczyłyby tę opcję. Dlatego skłoniłbym się ku tezie, iż gracze konsolowi mogą być w większości introwertykami, jednak nie będącymi tego typowo ortodoksyjnym przykładem. Wręcz przeciwnie, są to osoby, w pozytywnym sensie, „wyważone” osobowościowo.


6. Płeć
Co jest niezmiernie interesujące, pomimo powiększenia kanału dotarcia do respondentów, a także uzyskania większej liczby odpowiedzi względem poprzedniego badania, otrzymałem identyczne dane jak dwa lata temu. Wśród respondentów 95% stanowią mężczyźni, natomiast tylko 5% kobiety. Co będę się starał jednak mocno podkreślać, nie jest to stan faktyczny podziału płci osób korzystających z gier konsolowych. Jest to obraz osób bardziej zaangażowanych w szeroko rozumianą kulturę związaną z grami konsolowymi. Na tej płaszczyźnie póki co cały czas dominują mężczyźni. Kobiet korzystających z gier konsolowych jest w naszym kraju zdecydowanie więcej tylko nie mają one potrzeby pokazywania tego lub zasięgania dodatkowych informacji na temat tej dziedziny kultury.


7. Wiek
Ponad 85% osób z grupy badanej, są to osoby pełnoletnie. Powyżej 23 roku życia jest aż ponad połowa respondentów – 57%. W tym ujęciu automatycznie jestem w stanie podważyć zdanie mówiące o konsolach do gier jako produkcie skierowanym dla dzieci. Tylko 14% wśród respondentów stanowiły osoby niepełnoletnie. Oczywiście cały czas trzeba pamiętać o specyfikacji for internetowych, to po pierwsze, po drugie niekiedy niemożliwością wypełnienia ankiety internetowej przez osoby młodsze. Owe wyniki traktuje bardziej na zasadzie pokazania aspektu „dorosłości” odbiorców wśród graczy konsolowych. Z tak licznej grupy badanej, tak wielki odsetek osób pełnoletnich w pewien sposób charakteryzuje oraz jest próbą przedstawienia rynku docelowego gier konsolowych. Dominującą grupą odbiorców wśród respondentów stanowią osoby w wieku od 18 do 27 lat (62%).



8. Stan cywilny
Wśród tak licznej grupy respondentów, stroną przeważającą stanowią osoby nie żyjące w związkach małżeńskich, czy nieformalnych. Osoby tzw. „wolne” stanowią 61% badanej próby badawczej. Czy w takim stanie rzeczy można upatrywać jakiś skutek gier konsolowych? W swoim badaniu nie skupiłem się na odpowiedzeniu na tego typu pytania, dlatego pozostawiam tę sferę do analizy innym badaczom, bliżej zaznajomionym z omawianym tematem. Będących w związkach nieformalnych jest 19% respondentów, natomiast zaledwie 13% respondentów to osoby żyjące w związkach małżeńskich. Z kolei zaręczonych jest 7% respondentów.



9. Wykształcenie
Aż 81% wśród respondentów posiada wykształcenie co najmniej średnie. Myślę, że przy takiej próbie badawczej, biorąc pod uwagę również wysoką średnią wieku respondentów, zostaje obalony mit jakoby osoby sięgające po gry konsolowe miały problemy z edukacją. Nie chcę wyciągać daleko idących wniosków, ale gry konsolowe w takim ujęciu, biorąc pod uwagę również ich główny wskazywany cel, jakim jest rozrywka i relaks, mogą okazać się jedną z form odskoczni dla intelektualistów. Wykształcenie podstawowe posiada natomiast 15% respondentów, z kolei zawodowe 4%.



10. Województwa z jakich pochodzą gracze konsolowi
Najwięcej respondentów pochodzi z województwa śląskiego (16%) oraz mazowieckiego (15%). Sporo respondentów pochodzi również z województwa pomorskiego (8,7%), małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego (8,2%). Co dla mnie jest bardzo interesujące, to urozmaicenie rozkładu miejsca, w którym przebywają osoby badane. Pokazuje to kolejną zaletę użycia ankiety internetowej. Jestem przekonany, że dla celów naukowych, bez dodatkowych funduszy, tak jak to ma miejsce w przypadku obecnego badania, nie byłbym w stanie uzyskać lepszego, bardziej zróżnicowanego grona odbiorców, dla potrzeb mojej ankiety.





Podsumowując.
Owa ankieta ponownie sprawiła mi wiele przyjemności. Reakcje respondentów, pozytywne słowa, komentarze, wyczekiwanie na wyniki, działały na mnie niezmiernie mobilizująco. Trzeba jednak cały czas pamiętać, że nie jest do stan faktyczny profilu gracza konsolowego, a jedynie jego przybliżony zarys. Taki, jaki udało się uzyskać przy wykorzystaniu Internetu i for o tematyce gier konsolowych. Niemniej, bardzo ciekawie owe wyniki wypadają pod kątem ostatniego badania. Co interesujące, wiele kwestii się powtarza, zmieniły się pewne proporcje, ale pewna tendencja, pomimo upływu lat, w niektórych przypadkach mocno się nie zmieniła. Wyniki obecnego badania pokazują po pierwsze sens i skuteczność poprzedniej analizy, po drugie uzyskane wyniki są jeszcze bardzie dokładne niż poprzednio. Moim zdaniem, zwiększenie precyzyjności uzyskanych wyników jest zasługą poszerzenie kanałów dotarcia do respondentów, co w wyrazach sugestii i opinii otrzymałem właśnie od samych respondentów. Za to Wam serdecznie, jeszcze raz dziękuję!

Michał Wierzbicki

Na koniec chciałbym podziękować poniższym użytkownikom za pozostawienie swoich komentarzy na forach tematycznych :) Kto wie, może się jeszcze kiedyś zobaczymy i będziemy mieli okazję wymienić niejednymi poglądami na temat gier konsolowych w Polsce i nie tylko! Dziękuję: donMehellezzo, beata1516, sergiusz87, robson76, kowall007, Maciek, Kamil, Schematyczna, Nuszka, spiderszczebl, Dżela, Kotcurr, Tomek, weszka_1989, Psychopath-PL, silent2207, Squirrel_PL, Cassiopaea, Macio_82, Pioterek2010, dwamaliki, Przem_2010, Blind741_PL, CherryChill, Azriel1125, burzak111, Hans_92, Besi_Cube, xWisnia_PL, bywa111, Meneski, Neq, MrDraiger, z0nk31, TheDarkKnight, Emcio, Tomsi, surferj24, ESLORD, Altres, VoertiX, Littbarski, Szymrok, TigraTeam, KamiQiX, s_2j, gremlin112, BROLY, QwerTaj, GamePlay, Seban_ZA, uszyneq, SerwisKonsol, ulan, Laki88, silver_me, jojusiek5000, DonSterydo, Square, zaq123456, Stona, Elektro78, Rozi, mersi, Afroman, hayami, ZakOnIck, Orzeszek87, GwynBliedd_79, Dahaka, slavssn, Ofsajd, Kazub, MBeniek, Accoun, NEMESIS US, Hipolos, Sqtr78, Qvstra, Usagi, Andrew21, Voytec, MajorZero64, kudlaty88, Biały, stoodio, mr_pepeush, marekjw2523, Magik, winner, Farmer87, darkgamer, Pryxfus, genjuro, Poniżacz, lukas1988, Holden, Debeef, gofer, DarthStan, Lady Luck, TEXZ, terravitek, burstein, Razel, hubson, torq314, Druciak, cybercotlet, Cudi, DaddyMadCaddy, Pjoter, ksztyr, Psycho-Mantis, pico, ksips, Yoori, anya, BERION, krupek1, horacy4, Arkusz, Prosty, NoVy, Dorczenzo, dark_archon, Avril, NGX, Richt, tygrysex, Guile, philipo, grzybiarz, qlet, KILu, małpka, supaplex, koalos, Voyaga, DRACO_WAHATEVER, ko55ak, crazzie, GBColorSprint, Bodzio, haz111, Kwaśny, kanarekkk, Ukukuki, emet96, Spyro1993, Spikain, Herbal, AxiOmaT, AdamGilmore, Baieros, philipo, Zelas12, Brzostek, marek7_ak, mcfly12, Hayabusa, ramzes64, fixxxer1, kawka, BoBaN, tytacz, Devilek, Kert, Ryo, windomearl, svonston, blach0r, POK, Kopersztyk, szafa, s00s, Wooyek, kun, topik79, Tomasz, ubol, maly_pinki, sieq, pachu, Solid Snake 1989, monio4, Tomo, Chazy_Chaz, Grzegorz M, Kaisus, Chmurowaty, radek75, Lars06, DeX, Majkelq, Hadzio, bileczek, Kamil555525, _Matheo_, Darayavahus, awierone, Jujo480, jakbu, Wraith, laxman, soultimer, remik1976, mareczek_89, bat2008kam, silverkin, Materdea, Lillith_Lidia, IgI123, Andziorka, AlexGames, Loczek3545, m1sza, Xian, Alexej, _Music, Misiakk, Dalthon, arian, abc, wruuth, Qu84, olas, jinofthelamp, ylam, Crazy Butcher, tomci, gracz1, JakupW, Puchacz, Michaelius, Vramin, Pikacz, ViceT9X, luki121PL, kantona, Geble, Fajera, mikaelAngelo, nyggarap, Holek, Sokoow, Wojti, Patrickyo, Alek158, QBalu, Assassin, Gambas, chrono87, zimzvm, Luke86PL, wrog, Wampis, Szabla8, Butch, lukkPL, Ivizzz, Gawlick, jasiopatryk, Baczek PL, MANDo, lokiGEO, Mario10088, morusmo, rafal198011, igor8472, Endrisd, Martinex, Jah_Core, Gangst3r, CichooCiemny, Mateush4, maciekww28, axello, MCL, MrMajst3r, feriar, a_team, megatomik, _rev_, tenen, Baron Ski, philipo, Catter, mastafafik, syrenek, wiecio, RaDiX, ExiledDiclonius, TheMatthew173, Patrox92, Kratos, Gaijin, Draco, jadcorben, komedyja, eVandeR, ashin, a także wszystkim moim znajomym, którzy wzięli udział w badaniu oraz osobom, które w żadnym temacie na forum nie pozostawiły po sobie śladu, a jednak wypełniły ankietę :)

PS. Cały czas przeprowadzam wywiady z graczami konsolowymi. Wszystkich chcących wziąć udział w badaniu proszę o kontakt na e-mail: schemaciu@wp.pl Jeżeli chodzi o termin wywiadu, to jest to do ustalenia.

Trzymajcie się!

wtorek, 6 marca 2012

Konkurs! - Zostań bohaterem gry w Uncharted 3!

PlayStation Polska na swoim kanale Facebook opublikowało zapowiedź niesamowitego konkursu dla wszystkich miłośników przygód Nathan'a Drake'a, jak i również całej rzeszy pozostałych Graczy! Już w ten piątek każdy ochotnik będzie miał możliwość wzięcia udziału w castingu, którego zwycięzca pojawi się w grze jako nowa postać dostępna w trybie multiplayer!

Aby przystąpić do konkursu należy wykonać następujące czynności:
1. „Nazwij się jak Nathan Drake” – uczestnik konkursu musi wymyślić imię i nazwisko, które będzie nosiła grana przez niego postać.
2. „Ruszaj się jak Nathan Drake” – uczestnik musi przesłać organizatorom nagranie wideo, na którym zademonstruje swoją zręczność i sprawność fizyczną.
3. „Zagraj jak Nathan Drake” – uczestnik musi nagrać podkład głosowy do sceny z gry: chodzi o wykazanie się kreatywnością i umiejętnością wykorzystywania głosu.

Źródło:

Mój komentarz:
Jak dla mnie jest to niesamowita akcja promocyjna zarówno dla kreatywnych i odważnych Graczy, jak i samych twórców! Dla jednej osoby, udział w takim castingu może okazać się przygodą życia! Nabranie doświadczenia, poznanie twórców niesamowitej serii gier, rozbudowanie swojego cv, a to wszystko może w przyszłości zaprocentować kolejnymi tego typu projektami, w których zwycięzca będzie miał szansę wziąć udział! Furtka do pracy w branży gier konsolowych została właśnie uchylona, czy któryś z polskich Graczy zdecyduje się przez nią przekroczyć?

Będę śledził ten temat i z przyjemnością podzielę się z Wami, kolejnymi informacjami. Pomysł uważam za świetny i życzę aby odniósł kasowy sukces! W takich projektach nie tylko zaciera się granica pomiędzy Graczami, a ich ulubionym hobby jakim są gry wideo, ale również pomiędzy światem Graczy, a światem twórców gier. Tylko odważni zdecydują się na wykorzystanie tej szansy i spełnią swoje marzenia, bo tylko odważni mogą liczyć w przyszłości na ostateczny sukces. Za takie osoby właśnie, będę trzymał kciuki. Powodzenia!