piątek, 5 grudnia 2014

Publicystyka - 20 lat Sony PlayStation - Od Czytelnika!

Przyznać szczerze ilu z Was pamięta premierę pierwszej konsoli firmy Sony? Dziecka stworzonego na bazie wspólnej pracy z Nintendo, które przez nieporozumienia w firmie porzuciło współpracę z gigantem znanym do tej pory głównie ze sprzętu audio by ten następnie mógł zrewolucjonizować rynek gier. 

Prototypy loga PlayStation
Pamiętacie co robiliście 3 grudnia 1994 roku? Ja na pewno nie stałem w kolejce po konsolę bo wtedy byłem na etapie Amigi 500 i chyba za rogiem czekał na mnie SNES z tego co pamiętam, a o istnieniu konsoli dowiedziałem się kilka lat później, ale na pewno znajdzie się ktoś kto w tamtym czasie śledził rozwój działań Sony w celu przejęcia konsolowego rynku gier wideo. Co się stało w czasie tych dwudziestu lat? Cztery generacje konsol, kilka tysięcy gier w łącznej bibliotece, prawie 360 milionów sprzedanych konsol w przekroju całej historii (dane wg vgchartz.com na dzień 3/12/2014) i niezliczona ilość wspaniałych wspomnień niezależnie od tego czy aktualnie mamy lat 40, 30 albo nawet 10 - marka PlayStation jest niepodważalna. 

A jak to się zaczęło?

W 1988 roku dwie potężne marki czyli Nintendo i Sony rozpoczęły współpracę, której owocem miała być przystawka do konsoli SNES mającej nosić nazwę SNES-CD a jej główna zaletą miał być oczywiście napęd CD. Sony znane z nowinek technologicznych miewało niestety pewne problemy z zadowoleniem twórców wąsatego hydraulika. Głównym mankamentem był problem z niestabilnością napędu co mogło powodować poważne uszkodzenie nośnika przez kołysanie się płytki w czasie odczytu (jak dobrze wiemy wiele lat później ten sam problem powrócił wraz z pierwszymi modelami Xboxa 360). Stety, niestety umowa nie doszła do sfinalizowania a kontrakt ostatecznie został zerwany. Big N nawiązało współpracę z jednym z największych rywali ich dotychczasowego podwykonawcy czyli z firmą Phillips

Jeden z prototypów PlayStation
Jaki był tego skutek? Napęd CD, który miał zmienić oblicze grania na konsoli Super Famicom nigdy nie ujrzał półki sklepowej a Sony, które w czasie pracy nad napędem dość dobrze poznało rynek gier postanowiło stworzyć coś własnego. Nic jednak by się nie udało gdyby nie osoba nazywana dzisiaj przez każdego Gracza na świecie jako "Ojciec PlayStation" czyli Ken Kutaragi. Gdyby nie jego upór, zaangażowanie, a przede wszystkim wsparcie kierowników, szefowie Sony pewnie by go wyrzucili z firmy. Za plecami wszystkich stworzył prototypowy model chipa do konsoli a wszystko to miało miejsce w czasie pracy nad napędem dla Nintendo. Jestem pewien, że wiele lat później ówcześni bossowie producenta sprzętu hi-fi dziękowali sobie w duchu, że nie pozbawili własnej firmy wielomilionowych zysków. 

PlayStation - efekt finalny
Sony debiutując w 1994 roku z miejsca powaliło na łopatki każdego Gracza, który odpalił jeden z tytułów startowych takich jak Battle Arena Toshiden, Rayman, Air Combat (pierwszy Ace Combat) czy Ridge Racer. Grafika na tamte czasy dosłownie oszałamiała, ale jak się okazało największe killery dopiero miały nadejść. Premiery takich gier jak Tekken, Final Fantasy VII, Metal Gear Solid, Crash, Spyro, Gran Turismo, Colin McRae Rally, Abe Odyssey, Medievil, Silent Hill, Resident Evil (i tak można wyliczać tydzień...) [Schemat: Syphon Filter? ;)] czy wiele, naprawdę wiele innych sprawiły, że dominacja pierwszego dziecka Sony stała się faktem. W tym samym czasie Sega wraz ze swoim Saturnem patrzyła niespokojnie na słupki sprzedaży i mogli tylko obserwować jak rywal im ucieka z każdym miesiącem. Nintendo, które mimo iż w swojej konsoli 5-tej generacji czyli Nintendo 64 nadal wykorzystywało kartridże jako nośnik gier broniło się genialnymi tytułami, które może graficznie bardzo szybko zaczęły odbiegać od tych na pierwszego PS ale za to treści zawarte w tych pozycjach sprawiały, że radzili sobie naprawdę dobrze (chociaż z perspektywy czasu pewnie niejeden szef oddziałów N na całym świecie pluł sobie w brodę, że dopuścili do utworzenia prawdziwego potwora jeśli chodzi o konsole).

Piękna kolekcja gier na PSX
Co było później? PlayStation 2, 3 oraz 4 to sukcesory swojego praojca a firma stara się jak najmocniej kontynuować tradycję związaną z tą marką ale też jak najbardziej umiejętnie próbują reagować na zmiany jakie zaszły na rynku gier w przeciągu tych 20 lat. Jak sami dobrze wiemy nie zawsze im to wychodziło dobrze i wystarczy przytoczyć problemy z serwerami PSN (aczkolwiek od ostatniego update`u konsoli nie ma z tym większych afer) czy też kiedy się na nie włamano co spowodowało 28 dni bez dostępu do rozgrywki sieciowej. 

Ken Kutaragi dumnie prezentujący PlayStation 3
Na szczęście jedno się nie zmienia. Sony wciąż ma za sobą potężną bibliotekę tytułów na wyłączność a ich najnowsza konsola sprzedaje się fantastycznie i zostawia póki co daleko z tyłu WiiU czy Xbox One.

Życzę im jak najlepiej szczególnie w tym specjalnym dla wszystkich Graczy dniu. Mimo iż poprzednią generację spędziłem na Xboxie 360 a tą zacząłem i pewnie skończę z Xboxem One to jednak dwie pierwsze konsole Sony ukształtowały mnie jako Gracza i potrafiły nakierować mnie na to w jakie gry chcę grać, jakim superbohaterem chciałbym być czy też pomogły mi w nauce języka angielskiego za co chyba każdy z nas jest dzisiaj im bardzo wdzięczny.

Powodzenia Sony i obyśmy doczekali się kolejnych konsol spod waszego szyldu. Niech moc sprzedaży będzie z wami, potężne exy niechaj was nie opuszczają a konkurencja od której czasami możecie się jednak co nieco nauczyć niech w dalszym ciągu spogląda na Was z szacunkiem na jaki zasługujecie.  - Snake[Jeżeli chcesz podzielić się swoim tekstem z innymi Graczami - podsyłaj go śmiało na: schemat@wp.eu. Dobra praktyka do stworzenia własnego portfolio :) Na blogu są publikowane jedynie wybrane teksty Czytelników.]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz