piątek, 17 stycznia 2014

Relacja - Pog(R)adajmy: styczeń 2014 - Kraków

Za nami pierwsze Pog(R)adajmy w Krakowie. Jakim zainteresowaniem cieszyło się nasze spotkanie? Czy Krakowianie potrzebują tego typu wydarzeń zrzeszających Graczy oraz pracowników branży gier? Jak wyglądał lokal Hex na kilka tygodni przed swoim oficjalnym otwarciem...? Tego i kilku innych rzeczy dowiecie się z poniższej relacji.


Pog(R)adajmy styczeń 2014 - Kraków, 08.01.2014

Pierwsze kroki w nowym miejscu
Wybierając się na krakowskie Pog(R)adajmy miałem pewne odczucie zdrowego podekscytowania, bardzo zbliżonego do tego kiedy po raz pierwszy wybierałem się do Level Up w Warszawie, aby zainaugurować nasze spotkania. W myślach pojawiało się kilka pytań - czy w ogóle pojawią się Gracze oraz osoby z branży gier? Wiem, że nasze warszawskie spotkania stały się w jakiś sposób nieco bardziej rozpoznawalne, jednak nie do końca było wiadomo jak Pogr(R)adajmy zostanie odebrane w nowych miastach. Jak Krakowianie zareagują na spotkanie w środku tygodnia? Czy przypadnie im do gustu luźna dyskusja oraz inteGRANIE? Odpowiedzi przyszły same.


Byłem w Hex'ie kilkanaście minut przed czasem wraz z Anią oraz Arianą. Ania zdecydowała się objąć funkcję fotografa na spotkaniu, z kolei Ariana tworzyła wideo-relację o Pog(R)adajmy w ramach warsztatów filmowych, na które uczęszcza na Uniwersytecie Jagiellońskim i z tego powodu była na naszym wydarzeniu z kamerą. Na miejscu przywitał nas właściciel Hex, który na potrzeby naszego spotkania udostępnił nam całą powierzchnię lokalu (jeszcze na kilka tygodni przed oficjalnym otwarciem). Dzięki temu mogliśmy wziąć udział w swoistych beta-testach tego nowego, krakowskiego miejsca dla Graczy. Pierwszym gościem krakowskiego Pog(R)adajmy był Piotr, który również zjawił się kilka minut przed oficjalnym startem. Wtedy już właśnie podświadomie dotarło do mnie, że tego typu spotkania są potrzebne również w tej części Polski. Po chwili zaczęli pojawiać się nowi goście...

Dyskusję czas zacząć!
Na 15' minut po oficjalnym starcie (poczekaliśmy jeszcze na przychodzących gości), rozpoczęliśmy od standardowego przywitania. Dowiedzieliśmy się w nim m.in. kto jest pracownikiem branży gier, a kto chciałby się w niej znaleźć. Odpowiedzieliśmy również na krótkie pytanie: "Jaka była pierwsza gra, w którą zagraliśmy dla relaksu w 2014 roku?". W trakcie przywitania zrobiliśmy drobną przerwę na próbę połączenia się z innymi Pog(R)adajmy - Warszawą i Katowicami, niestety z "przyczyn technicznych" nie udało nam się połączyć ani z jednymi, ani z drugimi. Nie ma jednak tego złego, postaramy się z Wami nawiązać kontakt jeszcze raz na spotkaniu w lutym! Po przywitaniu przyszedł czas na luźną dyskusję przy piwie. Co ciekawe, było to pierwsze (i chyba już pozostanie jedyne) Pog(R)adajmy w historii, na którym uczestnicy spotkania mogli przynieść własne napoje i prowiant. Lokal Hex, z racji bycia jeszcze nieoficjalnie otwartym, nie mógł sprzedawać własnych dobroci. Natomiast, co strasznie miłe i za co już teraz dziękuję właścicielowi, na każdym ze stolików pojawiły się ciasteczka, precelki i paluszki! Pełen luksus! Dla podkreślenia klimatu ogrzewał nas rozpalony kominek. Nic dodać nic ująć. Swojska atmosfera otaczała nas aż miło!

"Czy to Wigilia?"
Tak jak brzmi nazwa tego akapitu, tak brzmiało jedno z pytań osoby, która przybyła nieco po rozpoczęciu spotkania i zobaczyła nas siedzących, objadających się i pijących w zdrowej atmosferze. Aby jednak nie było tylko i wyłącznie sielankowo, przeszliśmy do ogólnej dyskusji. Od stycznia wraz z pozostałymi organizatorami zdecydowaliśmy, że na Pog(R)adajmy będą poruszane dwa tematy oficjalne. Jeden jawny, zaprezentowany jeszcze przed spotkaniem, a drugi ujawniony dopiero w jego trakcie. W styczniu pierwszym tematem oficjalnym był taki dość rozgrzewający: "Co nam się podoba (lub nie) w graniu online?". Drugi poruszał nieco inny zakres tematyczny, a za jego inspirację obraliśmy jeden z padcastów tworzonych przez chłopaków z PaDtv: "Czy jest jeszcze sens rozróżniać Graczy na konsolowców i pecetowców?". Dyskusja trwała w zaparte. Zdradzę tylko, że doszliśmy do ogólnej konkluzji jakoby podział ten zanikał, natomiast bardziej wyłaniał się podział na graczy konsol PlayStation oraz Xbox, i był on tworzony głównie przez marketingowców. W tej części spotkania zabrakło nam tylko jednego - mikrofonu, który - jak już oficjalnie wiadomo - powinien pojawić się w lutym. Przez ten drobiazg nie byliśmy w stanie poruszyć kolejnych tematów (jak choćby takiego: "Czy fotorealistyczna grafika to naprawdę coś, czego oczekujemy od gier?"), ale spokojnie - to się nadrobi. Nie wypada również przerywać dyskusji, która jak wspomniałem, była bardzo żywa. 


Nim się obejrzałem, już zbliżał się kwadrans przed inteGRANIEM. Przeszedłem do tworzenia karteczek z numerkami i nagrodami, natomiast właściciel lokalu wykorzystał chwilę na zwrócenie uwagi wszystkich i opowiedział nam pokrótce o powstaniu Hex rzucając kilka ciekawych anegdot. Jako iż byliśmy beta-testerami (ha, będę to wszędzie podkreślał!) otrzymaliśmy prośbę o wyrażenie swojej opinii, sugestii na fanpage'u lokalu do czego ponownie zachęcam. Samo inteGRANIE przebiegło sprawnie. Uczestnikom chyba spodobała się forma wspólnego grania w losowych parach oraz możliwości zdobycia upominku. Największą popularnością wśród nagród cieszyły się dwie oryginalne przywieszki Mario na telefon :) Po dobraniu się w pary mogliśmy pograć na Xbox 360 w Mortal Kombat oraz w multum gier planszowych dostępnych w lokalu (zobaczcie fotki). O godzinie 22:00 oficjalnie zakończyłem spotkanie i... przeszedłem automatycznie do strefy "po godzinach", w której oddałem się rozmowie z pozostałymi gośćmi, a jednej z uczestniczek spotkania mieliśmy nawet przyjemność odśpiewać "Sto lat"! Tak swoją drogą, czy to jest już jakaś tradycja spotkań, abyśmy na każdym Pog(R)adajmy obchodzili czyjeś urodziny? :) Widzę po raz kolejny, że dobrze trafiamy z terminami ;)


Pierwsze krakowskie Pog(R)adajmy dobiegło końca. Bardzo symboliczny moment dla naszych spotkań za nami. Równo w Katowicach i Krakowie odbyły się pierwsze nasze spotkania dla Graczy i pracowników branży gier. Wraz z Warszawą tworzymy niezłe trio. A otrzymujemy już wstępne, kolejne informacje o chęci zorganizowania Pog(R)adajmy w innych miastach... Więc, może i do zobaczenia również w innych regionach Polski? Jednak na razie cały czas Warszawa, Kraków i Katowice - w co drugą środę miesiąca. Do następnego Pog(R)adania! Już 12 lutego... Dziękuję wszystkim za przybycie!

Wielkie podziękowanie dla pozostałych organizatorów Pog(R)adajmy:
- Natalia z bloga Jestem Geekiem
- Gorky, Sly i Greg z Brona Cultura
...współpracować z Wami to czysta przyjemność :)

Dziękuję również ponownie właścicielowi Hex za udostępnienie nam całego lokalu za darmo na potrzeby naszego spotkania!

Na Pog(R)adajmy: styczeń 2014 w Krakowie były do wygrania następujące nagrody od sponsorów:
- 2x przywieszka na telefon Mario [Graczem od dziecka]
- 5x kod na betę do Royal Quest (PC) [GameFaction i Cenega]
- 1x pocztówka Tomb Raider [Graczem od dziecka]
- 2x naklejka Call of Duty: Ghost [gamingstore.pl]
- 1x gra Pro Evolution Soccer 3 (PS2) [Graczem od dziecka]
- 1x plakat Call of Duty: Black Ops [Ultima.pl]
- 2x dodatek do gry Król Artur (PC) [Graczem od dziecka]
- 3x piwo [Graczem od dziecka]

Na Pog(R)adajmy: styczeń 2014 w Krakowie były z nami obecne osoby pracujące dla:
- Bloober Team
- Artifex Mundi
- Ganymede
- Muzeum Gier Wideo w Polsce
- Gamedium
- CD Action
- GRY-Online.pl
- freelancerzy

Nasze spotkania odwiedzali pracownicy firm: CD Projekt RED, Techland, People Can Fly, CI Games, Sony Computer Entertainment Polska, QLOC, Testronic Labs, Bloober Team, Flying Wild Hog, World-LooM, CreativeForge Games, Chicken in the Corn, Artifex Mundi, Fuero Games, Ganymede, GRAMY!, CD Action, Magazyn Gamer, The Armory, Madgames, Stargame, PaDtv, GRY-Online.pl, GameFaction, HC Gamer, PS4life, gameplay.pl, Gamedium, PS Site, Gracz Watch, Muzeum Gier Wideo w Polsce, Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, Polskie gry komputerowe, Grające kobiety, Sexy Cosplay, Mortal Kombat Poland, Nephilim Cosplay, Checkpoint, Gamedec - badanie i projektowanie gier, Koło Naukowe Twórców Gier „Polygon”, Vipmultimedia.pl, All In, The Company, klan OFPS, BEST Gamers Tournament, Brunecia, GMIX.pl, BACKDASH, Level Up, Hex, Cybermachina, Jestem Geekiem, Brona Cultura, Graczem od dziecka oraz freelancerzy.

Pog(R)adajmy dotychczas sponsorowali: Licomp Empik Multimedia, PaD.tv, GameFaction, Ultima.pl, CD Projekt RED, Techland, The Armory, Bloober Team, Duże kubki, Grające Kobiety, Level 152, Vipmultimedia.pl, Magazyn Gamer, klan OFPS, Chicken in the Corn, Muzeum Gier Wideo w Polsce, gamingstore.pl, Cenega, Zjazd Twórców Gier, uczestnicy Pog(R)adajmy (Paulinshen i Tholkael), Level Up, Hex, Cybermachina, Jestem Geekiem, Brona Cultura, Graczem od dziecka.

Fotorelacja - Pog(R)adajmy styczeń 2014 - Kraków, 08.01.2014


Zeszyt z autografami przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Trzymanie kciuków oraz modlitwy za połączenie się z Warszawą i Katowicami...
... No i trzeba było zmienić temat - "O, tutaj mam listę obecności!"...
"A teraz Wam coś zaśpiewam!" - żart...
Piękna szafa do naszej pełnej dyspozycji!
Kolejka do game-room'u!
InteGRANIE w wymieszanych parach. O i pocztówka z Tomb Raidera jako jedna z nagród ufundowana przez naszego bloga :) - dobra, już tego nie podkreślam... ;)


Pełny asortyment...
I jest nawet Gears of War!
"W co bym tu pograł?"Pierwsze krakowskie losowanie...
I od razu pierwsza nagroda!
Naklejka Call of Duty ufundowana przez gamingstore.pl!
"Będzie na samochód hehe!" ;)
"Ktoś następny?"
"A nie, jeszcze raz, losujemy parę do inteGRANIA"

Druga wygrana no i przywieszka Mario ufundowana... w tym przypadku pisałem, że już nie będę mówił przez jaki blog... bo... sami wiecie ;) czerstwy żart... ;P


Brawa były niejednokrotnie, jak w Warszawie!PES 3, klasyka! No nie???

Zwycięskie ostatnie piwo... Rozdane z "przyczyn technicznych" ;) Ufundowane... ;)


Game-room od środka! Jest klimat!
Odzież dla Graczy

"Po godzinach":

Piotr - pierwszy gość.

Były i wywiady z Graczami!
Tak powstawał nasz napis na kominku... Dziękuję!
Sto lat i toast!
Podziękowanie dla Anny "An." Gródek za pomoc w stworzeniu foto-relacji!

Linki do pozostałych relacji:
- Warszawa
Brona Cultura: Pog(R)adajmy #8 - relacja
"Nie należę do osób, które przesadnie boją się wystąpień publicznych. Większość zajęć, których się podejmuję, wymaga mniejszego lub większego wystawienia się na publikę. Mimo wszystko na dzień przed Pog(R)adajmy poczułem stres wynikający przede wszystkim z niepewności. Nigdy nie prowadziłem żadnych spotkań tematycznych, nie wiedziałem, jakich problemów się spodziewać, na czym się skupić. Największe wątpliwości miałem jednak do trzech rzeczy (...)" - Sly
Link do artykułu: Pog(R)adajmy #8 - relacja

- Katowice
Jestem Geekiem: PIERWSZE ŚLĄSKIE POG(R)ADAJMY ZA NAMI!
"Ponad pół setki osób, świetni goście, wspaniała atmosfera i niezapominana impreza do późnych godzin nocnych – tak wyglądało pierwsze katowickie (i już wiemy, że nie ostatnie!) Pog(R)adajmy – spotkanie graczy i pracowników branży gier ze Śląska i Zagłębia (...)" - Nadya

Do następnego Pog(R)adania!

1 komentarz:

  1. Super inicjatywa i świetna miejscówka :) Jedyny minus to pady xboxa! :D

    OdpowiedzUsuń